Ålands-Lasse har vaknat

Eller rättare sagt, han somnade aldrig riktigt. En pigg en, han Lasse.

Jag vet inte vem pelargonen är döpt efter. Kanske var det Ålands-Lasse (Wiklöf), en känd politiker på Åland. Han dog 2008. En rödare pelargon får man leta efter. Den har lyst enda från längst bortersta uteplatsen till köksfönstret hela den gågna sommaren. Och nu laddar den om med många knoppar. Om sex veckor kommer han att flytta ut i växthuset och må gott.

Etiketter ,

4 svar till “Ålands-Lasse har vaknat”

  1. Anette säger:

    Den var ordentligt röd!
    jag har bara ett fåtal arvepelargoner. Väldigt nära mig finns Bergabacken, där får jag pelargonlängtansdosen tillgodosedd.
    /Anette

  2. Sophia Callmer säger:

    Superröd! Pelargonerna är verkligen optimister, här står de och blommar i dunklet på golvet i svala hallen./Sophia

  3. The Intercontinental Gardener säger:

    Hysteriskt röd, skulle man kunna säga. Men sedan behöver man också sådana, om inte annat för att påminnas om att det är bra att ta i ordentligt då och då. Ha det bra, Liisa.

  4. Anita säger:

    Röda pelargoner är mina favoriter. Ålands-Lasse var en grann en. Jag anade en knopp på en av mina röda favoriter, Garnet Rosebud. Det är härligt när pelargonerna börjar ana våren.

Lämna en kommentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

You are commenting using your Twitter account. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

You are commenting using your Facebook account. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s


Follow

Get every new post delivered to your Inbox.